Çocuklar İçin Felsefe Atölyesi

Eğitim Ön Başvuru

Eğitmen/ler : Doç. Dr. Kadir BİLEN

Kayıt Ücreti : 150 TL + KDV (%8)

Hedef Kitlesi :

Alanya ve çevresi ilkokul öğrencileri (6-11 yaş)

Eğitimin Konusu : Çocukların dünyayı tanımaya ilişkin doğal merakları ve dünyayı tanıma, keşfetme istekleri felsefeyle kaynaştırılarak onların daha esnek ve etkili düşünen bireyler olabilmeleri, bu atölyenin hedeflenen kazanımlarını içermektedir.

Eğitimin Amacı : Atölyenin amacı; çocukların düşünme becerilerini geliştirmek, farklı bakış açılarından bakabilme, önemli kavramları keşfetme ve yorumlama, tartışma becerilerini geliştirme ve kendini ifade edebilme, dinlemeyi öğrenme, farklı fikirlere saygı duyma gibi kavramları geliştirmelerine olanak sağlamaktır. Bu eğitimde, bu destandaki bazı hikayelerden yola çıkarak Duygular Felsefesi alanındaki 4 konuyu tartışacağız: Mutluluk, Özgürlük, Sevgi, Cesaret.

Öğrenim Çıktıları :

Çocuklar için felsefe, öyküler ve pek çok farklı araç-gereç aracılığıyla felsefi donanıma sahip eğitmenler eşliğinde felsefi sorunlara dikkat çekerek, çocukların düşünme becerilerini, bilişsel, duyuşsal, görsel, işitsel duyularını geliştiren, onlara hayal kurma, kendilerini ifade etme, soru sorma,  becerileri kazandıran bir öğretim programıdır.

 

Eğitimin Süresi :

Her pazar 3 saat x 5 hafta

 

Eğitim Planı

Çocukların düzenli bir biçimde kendi düşünceleri üzerine düşünmelerine olanak sağlayabilecek, felsefi sorunları içeren çocuk hikayelerinden seçilmiş örnekler aracılığıyla felsefenin etik, estetik, metafizik ve bilgi gibi alanları ele alınacaktır.

 

Atölye Ders Planı

 

 

Gün

 

Hikayeler

1

Theseus'un gemisi- Giges’in Yüzüğü

2

Satelite ve Yamuk Miğfer-  Mutsuz Prens

3

Sirenler- Heinz’in İkilemi

4

Akrep ile Kurbağa- Winnie de Pooh Kek

5

Zargon Şapkası- Sürücüsüz Otomobil

 

Eski Site